KTO a ČO je BARTINKI

Bartinki je malá módna značka produkujúca unikátne kúsky alebo limitované edície. Každý model je navrhnutý (poskladaný) z dostupných materiálov a potom strihaný, upravovaný a šitý krok za krokom v malej dielni. Finálny výrobok je výsledkom dostupnosti materiálov, štýlu a pocitov dizajnérky a odporúčaní profesionálnej krajčírky.

Martina Marekova Kuipers

O MNE

Volám sa Martina Mareková Kuipers a Bartinki je módna značka, ktorú som neplánovane začala v roku 2011. S manželom sme sa práve presťahovali z Británie do Holandska a neznalá jazyka, miestnych pomerov a tak trošku odmietajúca mať nad sebou šéfa, začala som doma na jedálenskom stole majstrovať malé módne doplnky, ktoré sa aj z času na čas predali. Môj prvý šijací stroj bol z druhej ruky, dosť rozladený, a v rámci šetrenia som používala second hand oblečenie od rodiny a susedov. Upcycling (nové zo starého) vošlo do môjho života aj vďaka nášmu sťahovaniu, keď som zistila, že mám viac ako 300kg oblečenia, topánok a doplnkov. V rámci detoxu (a sporenia) som si dala ročnú výzvu nič nenakupovať, ktorá akosi ľahko prešla na dva roky a odvtedy ak aj niečo potrebujem, čo si neviem sama vyrobiť, tak kupujem iba fair trade produkty. Vždy som dala na kvalitu, a tak veľkú časť môjho šatníka tvoria niekoľkoročné kúsky.

Bartinki slow fashion Bartinki slow fashion

ZAČIATOK

Časom som objavila miestne zdroje materiálov a látok a zostala v miernom šoku, koľko nových materiálov sa stáva odpadom. Ide prevažne o poškodené látky (dieravé, vyblednuté slnkom, chyby v potlači), poprípade látky s nízkou kvalitou, ale občas sa nájdu aj kvalitné, nepoškodené látky, ktoré sa stávajú odpadom len preto, že ich už niet kde skladovať. Často používam taktiež staré, vintage materiály ako výšivky, gobelíny, látky z babkinej povaly, ale napríklad aj samotné vzorky z veľkoskladov. 

Zháňanie týchto materiálov znamená neustále pátranie a hrabanie sa, skoré ranné vstávanie, aby som stihla uloviť to naj z trhov alebo blšákov. Okrem toho sa dokonca nájdu aj veľkosklady so šicími potrebami, ktoré fungujú už niekoľko generácií a dodnes nemajú online shop - toto sú moje rozprávkové výlety, keď sa pol dňa hrabem v tmavých zaprášených kútoch a škriabem po rebríkoch nájsť, čo je zapadnuté na hornej polici. Zvyčajne takto nájdem dávno zabudnuté stuhy alebo strapce, čo využívam v kombináciách v mojej kolekcii.

Bartinki slow fashion Bartinki slow fashion

TVORBA

Moja tvorba je vlastne o kombinácii. Vzhľadom na limitované množstvá môžem tvoriť iba unikátne kúsky alebo limitované edície a vzhľadom na rôznorodosť materiálov často musím spojiť aj na prvý pohľad neladiace kúsky. Vytvorenie kolekcie prebieha inak, ako u bežných módnych dizajnérov, keď sa po nápade a náčrtoch začnú vyrábať alebo nakupovať látky. Moja kolekcia vzniká z toho, čo mám nazbierané. A treba toho nazbierať ozaj veľa, aby som bola schopná dokombinovať všetko rôznorodé do jedného celku. V tejto nutnosti tvoriť z limitovaných zdrojov spočíva celá krása mojej práce a musím povedať, že to je práve ten aspekt, ktorý mi učaril.

Bartinki slow fashion  Bartinki slow fashion

Od roku 2014 spolupracujem s profesionálnou krajčírkou, ktorá sídli na Slovensku. A vlastne až od tohto bodu sa naozaj Bartinki začína. Moja pani krajčírka je človek s takmer 40 ročnou skúsenosťou v zákazkovom šití, a prejavuje sa to na produktoch. Každý kúsok je strihaný s ohľadom na spotrebu materiálu, šitý v našom štúdiu s profesionálnymi mašinami, materiály sú predprané, prihliada sa nielen na kvalitu, ale aj na praktickosť dizajnu. Vraví sa tomu slow fashion, my tomu vravíme staré klasické šitie.

Bartinki slow fashion  Bartinki slow fashion

INŠPIRÁCIA

Dieťa v 80tych a tínedžer v 90tych rokoch, tieto dve dekády ma ovplyvnili asi najviac. Môj štýl je však mixom všetkého, čo mnou a čím som ja v živote prešla. Ovplyvnená rodným Slovenskom, láskou k folklóru centrálnej a vlastne celej Európy, hrdá na slovanské korene - toto všetko vyúsťuje do mojich dizajnov. Tvorím veľmi intuitívne, veci musia dávať zmysel, celok. Mám rada jednoduchosť, ale rada komplikujem. Ide o to, ako to cítim, aké sú súvislosti, čo sa deje okolo. Aj gýč môže byť estetický, ak si ho prispôsobím na môj obraz, ak si ho pretvorím do podoby mne vyhovujúcej. Veľký podiel na mojej tvorbe má moja vášeň zbierať všetko staré, skladovať to a nikdy nevyhodiť - potom to musím chtiac nectiac niekde využiť, ak nechcem mať dom zavalený kopami starín.

Bartinki slow fashion

VÍZIA

Do budúcna by som rada pokračovala v tom, čo robím - v recyklácii na tento spôsob a zároveň s vývojom dizajnu, čo vlastne znamená, že chcem naďalej premieňať tieto nechcené veci do podoby chcenej. Veľký záujem mám však aj o edukáciu spoločnosti o problémoch, ekologických či sociálnych, spôsobených práve módnym priemyslom a rýchlou módou - preto som aj veľkým podporovateľom Fashion Revolution bojujúcej za transparentnosť a zmenu v módnom priemysle. Rada by som začala s workshopmi na tému upcycling (tvorenie nového zo starého) a som otvorená spolupráci v tejto oblasti. Mojím snom je založiť chránenú dieľňu, v ktorej budú ľudia adekvátne ocenení a zaobchádzaní s rešpektom. Veľmi dobre chápem nutnosť podpory malých podnikateľov, preto sa už niekoľko rokov zapájam do mikropôžičkového programu kiva.org.

 Moja práca a slow fashion (anglicky) natočené a spracované holandským fotografom Mark Koolen 

SIZING
 SIZE BUST WAIST HIPS
S/36 84cm/33" 66cm/26" 90cm/35.5"
M/38 88cm/34.5" 70cm/27.5" 94cm/37"
L/40 92cm/36" 74cm/29" 98cm/39"
XL/42 96cm/38" 78cm/30.5" 102cm/40.5
XXL/44 100cm/39.5" 82cm/32" 106cm/42"
 
This is our default standard sizing.
Please feel free to contact us for a made-to-your-size orders.